Giorgi Zhorzholiani gifts apartment to Vakhtang Akhobadze
Giorgi Zhorzholiani gaves an apartment to Arm wrestling world champion, Vakhtang Akhobadze in the development complex as a gift.
- Advertisement -spot_img
Georgia: Giorgi Zhorzholiani gaves an apartment to Arm wrestling world champion, Vakhtang Akhobadze in the development complex as a gift.
Notably, Vakhtang Akhobadze won the gold medal for the second time at the World Paramarm Wrestling Championship and named his country.
The champion won the first gold medal at the 2015 World Championship in Malaysia. The athlete has received many other prizes, along with gold medals.
“It all started with a friend tagging me in a Facebook post where I saw we were all missing out on a significant story and success.” Kutaisi, my childhood neighborhood, is a fighter man. I realized it was time to act, and I began to think about what I, a resident of Kutaisi, could have done for my childhood companion… I decided to gift Vakhtang Akhobadze an apartment personally. My decision also came with great encouragement from my team members, which meant resolving technical and administrative issues at a fantastic pace. It’s great happiness when you can do something for someone or another person that makes them happy. Vakhtang Akhobadze made the whole country happy, and he returned to Georgia silently. At 2 am, everything is solved. Another moment of the world champion, I want it to be written in the history of my life too” – Giorgi Zhorzholiani, founder of the Episode group.
At the same time, the group will work to promote each athlete participating in the 2024 World Pararmwrestling Championships.
My wish is to broaden the path of Vakhtang’s success, which is an example for every Georgian in society. For this reason, we will broadcast the hard work of our champion in various media as much as possible so that he becomes an example for many people” – Giorgi Zhorzholiani.
At Giorgi Jorzholiani’s initiative, the group will start working on promoting not only the current world champion but also the members of each team of parameters, which will be presented as an essential project.
Giorgi Zhorzholiani, founder and CEO of Episode Group, said, “As I was tagged on the post about Vakhtang Akhobadze’s success, I saw and realized that the success of the whole country, the whole country, which one of the strongest sportsmen, Vakhtang Aghobadze brought to us.”
He also mentioned that they are really excited to have a World Champion join their team and serve as an organizational consultant to the episode group.
“I would like to ask every Georgian athlete who competed in the World Cup of 2024 in Paramklavchidi to respond to us through our social media, to write to us, to call us, and tell us about their challenges and successes. Promoting and appreciating such athletes is a substantial charge for current and future generation athletes, stated Giorgi Zhorzholiani.