Georgian Health Minister Mikheil Sarjveladze visits Turkmenistan
The Minister of Refugees, Labor, Health and Social Protection from the Occupied Territories of Georgia, Mikheil Sarjveladze visits Turkmenistan to attend the international conference - "Year of Peace and Trust: Development of International Actions for Children".
Georgia: The Minister of Refugees, Labor, Health and Social Protection from the Occupied Territories of Georgia, Mikheil Sarjveladze visits Turkmenistan to attend the international conference – “Year of Peace and Trust: Development of International Actions for Children”.
The Ministry of Internally Displaced Persons, Labor, Health and Social Welfare shared a video of the international conference on its official Facebook page on March 30, 2025, Sunday.
In the video shared by the ministry, it was noted that the minister spoke at the conference. Mikheil Sarjveladze spoke about reforms and achievements made by the Georgian Government, which aim to improve children’s health and well-being.
It is noteworthy that, at the conference, the Minister of Health stressed Georgia’s progress in terms of the Universal Healthcare Program, Maternal and Newborn Health Strategy, and Social Program Implementation.
“As a result of this comprehensive and integrated approach, Georgia has achieved significant results: over the last decade, the death toll of children under one-year-old and children under five years old has decreased by 55%,” stated Mikheil Sarjveladze.
To provide children with high-quality healthcare and a safe environment, the minister pointed out that Georgia is actively collaborating with international partners, such as the United Nations Children’s Fund (UNICEF) and the Japan Agency for International Cooperation (JICA).
Minister Mikheil Sarjveladze stated, “In partnership with the Japan International Cooperation Agency (JICA), we are implementing a technical cooperation project to implement a maternal and child health manual.” “This encourages women to be actively involved in their own and children’s care from pregnancy to early child development,” he added.
During the visit, Mikheil Sarjveladze, together with representatives from other countries, discussed opportunities for deepening international cooperation to contribute to the effectiveness of initiatives related to child health protection and social welfare.
Notably, the international conference was attended by ministers from different countries, representatives of international organizations, experts, and civil society.